logo.png
 
grafika
Zakończenie obchodów Powstania Warszawskiego na Mokotowie

2 października, jak co roku, na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej uroczyście zakończono obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego.
 
Data 2 października wyznacza kres wielkiej ofiary, jaką poniosła ludność Warszawy i powstańcy warszawscy w czasie 63. dni walk z okupantem niemieckim. W nocy z 2 na 3 października 1944 r. podpisany został między wojskowymi władzami niemieckimi i przedstawicielami władz Armii Krajowej układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Wielki zryw został okupiony zrujnowaniem miasta i utratą życia przez ponad 150 tys. ludzi. Dlatego w 2015 roku Sejm ustanowił 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.
 
Uroczystości na Kopcu poświęcone były przypomnieniu wydarzeń sprzed 74 lat. Wśród gości był Zastępca Prezydenta Warszawy Witold Pahl. Wielkimi brawami zostali przywitani – wymienieni przez Burmistrza Dzielnicy Bogdana Olesińskiego – powstańcy warszawscy: Leszek Żukowski, przewodniczący Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oraz Eugeniusz Tyrajski, żołnierz Pułku AK „Baszta”, obecnie wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich.
 
Podczas obchodów na Kopcu Ogień Pamięci, który – pilnowany przez Straż Miejską – przez 63. dni płonął przy Pomniku Znaku Polski Walczącej, został przeniesiony do Grobu Nieznanego Żołnierza.
Po uroczystościach uczestnicy uroczystości obejrzeli iluminację wykonaną na podstawie zdjęć i filmów udostępnionych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
 
Zakończenie obchodów Powstania Warszawskiego na Mokotowie
 
Zakończenie obchodów Powstania Warszawskiego na Mokotowie
 
Zakończenie obchodów Powstania Warszawskiego na Mokotowie
Wyślij link mailem
PDF
Drukuj
Powrót
kontakt
ban-1c.png
ban-2c.png
ban-zamowienia-publiczne.png
ban-5.png
ban-system-kolejkowy2.png
epuap.png